समाचारस्वास्थ्य/ जिबनशैली

म’हा’मा’रीको सबैभन्दा ख’राब समय आउनै बाँकी छः डब्ल्यूएचओ

संसारभरी कोरोनाभाइरस सं’क्र’मि’तको संख्या १ करोड पार भएको छ ।६ महिना अघि मात्रै फैलिएको यो सं’क्र’म’णका कारण अहिलेसम्म पाँच लाखको मृ’त्यु भइसकेको छ ।थुप्रै देशमा त स्वास्थ्य व्यवस्था पूर्ण रुपमा धरासयी भइसकेको छ । यो म’हा’मा’रीका कारण विश्वव्यापी अर्थव्यवस्था नराम्रो अवस्थाबाट गुज्रिरहेको छ ।

तर विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) ले पनि यो म’हा’मा’री’को सबैभन्दा ख’राब स्वरुप देखिन बाँकी नै भएको मान्यता राखेको छ ।विश्व स्वास्थ्य संगठनका प्रमुख टेड्रोस एडनहम गेब्रियाससले यदि संसारभरीका सरकारले सही नीतिको पालना नगरेको खण्डमा भाइरसले थप व्यक्तिलाई सं’क्र’मि’त गर्न सक्ने धारणा व्यक्त गरेका छन् ।

सोमबार एक भर्चुअल ब्रिफिङमा टेड्रोसले भने, ‘हामी सबै यो चाँडै नै उन्मुलन होस् भन्ने चाहन्छौं । हामी सबै आफ्नो दैनिक काम का’र’वा’ही’मा फिर्ता हुन चाहन्छौं तर तितो सत्य यो हो कि हामी अहिले पनि यो म’हा’मा’री उन्मुलन हुने यात्रामा निकै टाढा छौं ।’‘यद्यपि, केही देशले प्रगति गरेका छन् तर विश्वव्यापी स्तरमा म’हा’मा’री फैलने गती तीब्र भइरहेको छ ।

संसारभरी १ करोड सं’क्र’मि’त र पाँच लाख व्यक्तिको मृ’त्यु’प’छि पनि विश्व स्वास्थ्य संगठनले भाइरस फैलन पहिचान गरेका समस्या जस्तै राष्ट्रिय एकतामा कमी, विश्वव्यापी एकजुटतामा कमी, विभाजित देशलगायतलाई सुल्झाउन नसकेको खण्डमा ख’राब समय त अझै आउनै बाँकी छ ।’ टेड्रोसले सरकारलाई जर्मनी, दक्षिण कोरिया र जापानले अपनाएको बाटोमा हिँड्न आग्रह गरेका छन् । यी देशले लगातार ट्रेसिङ र टेस्टिङको नीति अपनाएको छ ।स्रोतः बीबीसी

Related Articles

Back to top button
Close