समाचार

सेना परिचालन गर्ने मन्त्रिपरिषद्को निर्णय, कहाँ–कहाँ खटिँदैछ सेना ?

काठमाडौं – कम्युनिस्ट प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली नेतृत्वको सरकारले कोरोना महामारीको रोकथाम र नियन्त्रणका लागि सेना परिचालन गर्ने निर्णय गरेको छ ।शनिवारको मन्त्रिपरिषद्ले गरेको सेना परिचालनको निर्णयलाई आईतबार साँझसम्म राष्ट्रपतिले औपचारिकता दिन बाँकी रहेको छ ।प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको अध्यक्षतामा शनिवार बसेको राष्ट्रिय सुरक्षा परिषदको बैठकले सेना परिचालनका लागि सिफारिस गरेको छ ।

सरकारको सिफारिसका आधारमा मन्त्रिपरिषदले सेना परिचालन गर्ने निर्णय गरेको र त्यससम्बन्धी अन्तिम आदेश राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले दिने तयारी गरिएको छ ।उपप्रधानमन्त्री एवं रक्षामन्त्रीको संयोजकत्वमा रहेको कोरोना रोकथाम उच्चस्तरीय समन्वय समितिले विदेशमा रहेका नेपालीहरूलाई स्वदेश भित्रिएपछि नेपाली सेनाले व्यवस्थापना गर्ने गरी २६ बुँदे कार्ययोजना पारित गरेर मन्त्रिपरिषद्मा बुझाइसकेकाले अब तत्कालै सेना परिचालन हुने निश्चित भएको छ ।

शनिवार बसेको राष्ट्रिय सुरक्षा परिषद्को बैठकले संविधानको धारा २६७ को उपधारा (६) अनुसार सेना परिचालनका लागि राष्ट्रपतिसमक्ष सिफारिस गर्नुपर्ने प्रस्ताव मन्त्रिपरिषद्लाई पठाएको हो । प्रधानमन्त्री ओलीकै अध्यक्षतामा बसेको सुरक्षा परिषद्को बैठकले गरेको सिफारिसमाथि छलफल हुँदा मन्त्रिपरिषद् बैठकमा कानूनमन्त्री शिवमाया तुम्वाहाङ्फे लगायतका केही मन्त्रीले प्रश्न उठाएका थिए ।

कोरोनाको विपद रोकथामका लागि उपधारा (६) अनुसार राष्ट्रपतिमार्फत सेना परिचालनको घोषणा गर्दा त्यसले जनमानसमा अलि बढी तरंग उत्पन्न गराउन सक्ने भएकाले उपधारा (४) अनुसार नै सरकारले सेनालाई काममा खटाउनु उपयुक्त हुने कतिपय मन्त्रीहरूले राय रहेको थियो ।संविधानको उपधारा (४) अनुसार सरकारले सेनालाई विपद् व्यवस्थापनको काममा खटाउन सक्ने संविधानमा प्रस्ट व्यवस्था भएको हुनाले राष्ट्रपतिमार्फत सेना परिचालनको घोषणा गराइराख्नु नपर्ने केही मन्त्रीहरूको तर्क रहेको थियो ।

तर प्रधानमन्त्री ओलीले आफ्नै अध्यक्षतामा बसेको सुरक्षा परिषद्ले गरेको सिफारिसलाई परिमार्जन गर्न चाहेनन् । उनले विगतमा चुनाव लगायतका काममा सेनालाई खटाउँदा पनि राष्ट्रपतिमार्फत् नै गराउने परम्परा भएकाले कोरोना महामारीमा पनि राष्ट्रपतिमार्फत नै सेना परिचालन गर्नु उपयुक्त हुने बैठकमा बताएका छन् ।

अन्ततः क्याबिनेट प्रधानमन्त्रीय प्रणालीबाट चल्ने भएकाले मन्त्रीहरूले सुझाव दिँदादिँदै पनि संविधानको धारा २६७ को उपधार (६) अनुसार नै सेना परिचालन गर्ने निर्णय भएको प्रधानमन्त्री कार्यालय स्रोतले जानकारी दिएको छ ।रक्षा मन्त्रालयले तयार पारेको ‘नेपाली नागरिकलाई स्वदेश आउन सहजीकरण गर्ने सम्बन्धी कार्ययोजना २०७७’ मा सेनालाई कहाँ–कहाँ परिचालन गर्ने भन्ने स्पष्ट पारिएको छ । नेपाल–भारत सीमाका प्रवेश विन्दुहरू व्यवस्थापन गर्ने कार्यमा सहयोगी निकायका रुपमा नेपाली सेनालाई तत्कालै खटाइने छ ।

नेपाल–भारत सीमा नाकाका प्रवेश विन्दुमा नेपाली नागरिकहरू आएपछि होल्डिङ सेन्टरमा ठेगाना सहितको व्यक्तिगत विवरण तयार पार्ने काममा पनि सेनाले गृह प्रशासन र स्थानीय प्रशासनलाई सहयोग गर्ने छन् ।होल्डिङ सेन्टरको छनोट गरी निर्धारण गर्ने र प्रदेशगतरुपमा व्यवस्थापन गर्ने कार्यमा नेपाली सेनालाई स्थानीय प्रशासनका कर्मचारीसँगै परिचालन गरिने भएको छ ।

भारतबाट आउनेहरूलाई होल्डिङ सेन्टरमा पुर्‍याउने काममा सेनालाई समेत परिचालन गरिनेछ भने विमानस्थलमा आउनेहरूलाई स्वास्थ्य स्वघोषणा फाराम भर्न लगाउने र ज्वरो मापन गर्ने कार्यमा सेनाले स्वास्थ्यकर्मीलाई सहयोग गर्ने छन् ।

सीमा नाकामा बनाइने होल्डिङ सेन्टरको व्यवस्थापन गर्ने मुख्य जिम्मेवारी नेपाली सेना र स्थानीय तहलाई दिइएको छ । काठमाडौंमै रहेको होल्डिङ सेन्टरको जिम्मेवारी भने नेपाली सेनाले आफैं सम्हाल्ने छ ।सबै क्वारेन्टाइनहरूको सुरक्षा, रेखदेख, निगरानी र अभिलेख व्यवस्थापनामा तल्कालै नेपाली सेना, सशस्त्र प्रहरी र जनपथ प्रहरी संयुक्तरुपमा परिचालित हुनेछन् र यसमा स्थानीय तहलाई समेत संलग्न गराइने छ ।

भारत वा अन्य मुलुकबाट नेपाल प्रवेश गरेकाहरूलाई जिल्ला सदरमुकाम हुँदै स्थानीय तहको क्वारेन्टाइनसम्म पुर्‍याउने कार्यमा पनि सेनालाई समेत सहयोगी निकायका रुपमा परिचालन गरिने जनाइएको छ ।

Related Articles

Back to top button
Close