समाचार

कोरोना अस्पतालबाट ९ दिनसम्म पनि उठेन बाबुरामको शव

कोरोना विशेष (अस्थायी) अस्पताल बुटवलमा चैत १६ गते दिउँसो मृत्यु भएका पाल्पा रिब्दिकोटका ३४ वर्षीय बाबुराम थापाको शव नौं दिनसम्म पनि उठ्न सकेको छैन ।

मृतकका आफन्त र प्रमुख विपक्षी नेपाली कांग्रेससहितका राजनीतिक दलले अस्पतालको लापरवाहीका कारण ज्वरोका विरामी थापाको मृत्यु भएको भन्दै छानबिन गर्न र पीडित परिवारलाई न्याय हुने गरी राहत दिन माग गर्दै शव उठाउन मानेका छैनन् ।

तर सरकारी पक्षबाट यससम्बन्धी औपचारिक धारणा अझै आएको छैन । शव उठाउने पहल नगरेको भन्दै सरकारको आलोचना भइरहेको छ । सरकारले आफ्नो कमजोरी ढाकछोप गर्न आफ्ना मागमाथि बेवास्ता गरेको भन्दै मृतकको परिवार रुष्ट छ ।

पत्नी रिता थापा, रिताका दाजु कमल टण्डन लगायत आफन्तले कोरोना विशेष अस्पतालले बाबुराम थापा भर्ना भएदेखि मृत्यु हुँदासम्मको सीसीटीभी फुटेज सार्वजनिक गर्न माग गरेका छन् । ‘अस्पतालले उपचारमा लापरवाही गरेको होइन भने सीसीटीभी फुटेज सार्वजनिक गरेर हाम्रो चित्त बुझाउनुपर्छ,’ मृतकका जेठान कमल टण्डनने भने, ‘अप्ठेरो परिस्थितिको बहानामा मान्छेको ज्यानमाथि भएको लापरवाही र खेलवाड गर्नेलाई हामी कदापी छाड्दैनौ ।’

दुबईबाटै ज्वरो लिएर आएका थापालाई ज्वरो निको नभएपछि चैत १३ गते कोरोना विशेष अस्पतालमा भर्ना गरिएको थियो । चैत १६ गते दिउँसो १ बजे उनको मृत्यु भयो । मृत्यु भएकै दिन मात्रै उनको स्वाब परीक्षणका लागि काठमाडौं पठाइएकोमा अर्को दिन रिपोर्ट ‘नेगेटिभ’ आएको थियो ।

थापाको उपचारबारे मृतककी पत्नी, आफन्त, सरोकारवाला र स्वास्थ्य क्षेत्रका जानकार सबैले अस्पतालको लापरवाहीका कारण ज्यान गएको कुरामा एकमत रहेकाले कि त निष्पक्ष छनबिन हुनुपर्ने, कि त आशंका हटाउन सीसीटीभी फुटेज सार्वजनिक गर्नुपर्ने आफूहरुको माग रेहको टण्डनले बताए ।

लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालका मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ट डा. राजेन्द्र खनालले थापाको उपचारमा लापरवाही नभएको दावी गरेका छन्
उनले बाबुरामको स्वाब परीक्षणका लागि पठाइएको हो भन्नेमा पनि शंका रहेकाले त्यसको पुष्टिका लागि सीसीटीभी फुटेज हेर्न पाउनुपर्ने तर्क गरे । ‘राहत र रोजगारीका कुरा तपसिलका कुरा हुन्, मुख्य माग उपचारमा भएको लापरवाहीको छानबिन हुनैपर्छ र सीसीटीभी फुटेज देखाएर पीडित परिवारलाई चित्त बुझाउनुपर्छ,’ टण्डनले भने, ‘आफ्नो नागरिकको आफ्नै अस्पतालमा ज्यान गएको आठ दिनसम्म शव नउठ्दा पनि सरकारी पक्षले पीडित परिवारसँग सोधपुछ नगर्नु संवेदनाविहीन र चरम अमानवीय व्यवहार हो ।’

कोरोनाको आशंकामा बाबुरामले उपचारै नपाएर ज्यान गुमाउनु परेको घटनालाई अहिले त्यत्तिकै छाड्ने हो भने भविष्यमा साँच्चै कोरोनाको संक्रमण फैलिएको अवस्थामा अस्पताल र डाक्टरले विरामीहरुको उपचार गर्लान् त भन्ने गम्भीर प्रश्न उब्जेको हुँदा त्यसो हुन नदिनका लागि पनि यो घटनाको छानबिन गरी सत्यतथ्य बाहिर ल्याउनैपर्ने उनले दोहोर्याए ।

नेपाली कांग्रेसकी प्रदेश सांसद रमा अर्याल थापाको मृत्यु र उनको शव नउठेको सम्बन्धमा अस्पताल र प्रदेश सरकारले स्पष्ट धारणा सार्वजनिक गर्नुपर्ने बताउँछिन् । ‘यो घटनाले प्रदेश सरकार छ कि छैन भन्ने देखियो,’ अर्यालले भनिन्, ‘एउटी अबला नारीले लोग्ने मरेको आठ दिनसम्म आफ्ना पतिको अन्तिम संस्कार गर्न नपाउनु कहाँसम्मको विडम्बना हो ?’

Related Articles

Back to top button
Close